Mother Daughter fra Willow Tree

Willow Tree, Mother Daughter H: 16 cm

Laughter with love... always
366,00 DKK 325,00 DKK

På lager - Leveringstid 1-3 dage

Mother Daughter fra Willow Tree

Det er en gave når det kærlige forhold udvikler mellem barn, forældre og bedsteforældre. Kikker vi tilbage i tiden, så mindes vi oftes de gode stunder med små sjove ting og humor. Når vi griner sammen, så styrkes vores forbindelser. Denne figur fanger netop en sådan situation, hvor barnet griner og er tæt knyttet til den voksne. Original titlen "Mother Daughter" og er suppleret med "Laughter with love... always".

Idé og design: Susan Lordi er fra USA, nærmere bestemt Kansas. Figurerne formgives i ler og tilrettes indtil figurerne står helt skarpe. Ansigterne indeholder ikke mange detaljer til gengæld er der lagt vægt på hovedstilling, kropsholdning og andre katakteristike træk for situationen.

Original titel: Close to me, art.no. 27270

Højde og materiale: 16 cm og fremstillet i Polystone. Polystone kan beskrives som knust natursten og farvepigmenter bundet sammen af acrylharpiks. Polystone har en vægt næsten som porcelæn, det er stærkt med kan ikke tåle direkte og hårde stød, så kan materialet revne. 

Levering: Alle Willow Tree figurerne leveres fra os i de originale æsker. På æskerne kan du læse om Susan Lordi på den ene side og tankerne bag formgivningen og udtrykkene på den anden side. Når kassen åbnes står figuren godt beskyttet, så den ikke bliver skaden under transport.